Kıbrıs Tarihi Yerler

Geziler gerçekleştirildiği zamanlarda, özellikle tarihi yerlerin turistik çekimleri her zaman için daha fazla oluyor. Bu tür gezip görülebilecek olan tarihi yerler ülkemizde de dünya çapında da çeşitlilik gösteriyor. Özellikle ülkemiz üzerinden bir seyahat ile tarihi yerler gezip görüleceği zamanlarda, Kıbrıs tarihi yerler daha da ön plana çıkıyor. Kıbrıs transfer imkanlarının bunda etkisi tabi ki çok büyüktür. Çünkü gerek Kıbrıs taksi gerek ise diğer araç türleri ile gerçekleştirilecek olan seyahatler sonucunda transfer hizmetlerinin hem az maliyetli hem de yüksek konforda olduğu görülebiliyor. İşte Kıbrıs’ın özellikle ülkemize olan yakın konumu nedeni ile pek çok tarihi yeri bulunmakta olup sıklıkla turist alan bölgeleri tarihi açısından yer almaktadır.

Girne Tarihi Yerler

Genel olarak bakıldığında tarihi yerler şehir şehir de incelenebilir. İşte bu noktada da Kıbrıs Girne tarihi yerler ilk başta ön plana çıkan yerler arasında yer alıyor. Burada gezip görülebilecek ilk yer Girne Kalesi’dir. 7.yy’da kentin korunması açısından kurulmuş olan bu kale şu anda müze olarak kullanılan bir yerdir. Akdeniz’in ılıman rüzgarları arasında gezilebilecek olan önemli tarihi yerlerden bir tanesidir. Bunun haricinde Girne Yat Limanı da gezilebilir. Tarihinden izlerin pek çok yerinde bulunabildiği bir yat limanında Venedik yapımından kalma eski evler, tavernalar, restoranlar tarih kokan yerler arasındadır. Bunların haricinde Bellapais Manastırı, St. Hilarion Kalesi, Batık Gemiz Müzesi, Bufavento Kalesi gibi pek çok önemli Girne bölgesi tarihi açıdan gezip görülebilecek yerler arasında bulunuyor.

Kıbrıs Baf Tarihi Yerler

Kıbrıs tarihi yerler arasında gezintiler gerçekleştirilecekse, bunun için Kıbrıs’ın Baf bölgesi de yine tercih edilmesi gereken bölgeler arasında yer alan bir yerdir. Kıbrıs Baf tarihi yerler klasik kategorilere ayrılarak birer birer tarih için gezilebilecek bölgeleri bulunmaktadır. Merkezi ve ilgi çekici yerleri arasında Paphos Harbour, Saranta Kolones, The House of Dionysus, Saint Paul’s Pillar gibi yerleri bulunmaktadır. Eğer eski kalıntılara ilgi duyuluyorsa bunun için Kral Mezarları, St. Georgios Church, Kato Paphos, St. Solomon’s bölgeleri ziyaret edilebilir. Asıl tarihi yerler arasında ise The Villa of Theseus, Kelefos Bridge, Lempa Chalcolithic, Church of Panayia bölgelerinin yer aldığından söz edilebilir. Bir de kilise ve katedrallere bakıldığında Church of Agia, Agioi Anargyroi, Panagia Chryseleous, Manastery of Timios bölgelerinin gezilip görülmesi gerekmektedir.

Kıbrıs Lefkoşa Tarihi Yerler

Kıbrıs’ın tarihi yerlerinin bulunduğu en önemli bölgelerinden bir tanesi olarak ise Lefkoşa olarak gösterilebilir. Kıbrıs’ın merkezi konumunda yer almasının yanı sıra tarihi pek çok eser ve olayın bulunduğu bu bölgede Kıbrıs Lefkoşa tarihi yerler açısından oldukça çeşitlilik gösteren bir bölge olarak gösterilebilir. Peki Lefkoşa’da tarihi açıdan neler bulunuyor? Genel olarak bakıldığında ilk olarak gezilip görülmesi gereken yerler arasında Ermeni kilisesi, Büyük Han, Bandabulya, Arasta bölgelerinden bahsedilebilmesi mümkündür.

Ancak tabi ki tarihi yerler bunlar ile sınırlı kalmamaktadır. Bunların haricinde eğer Lefkoşa bölgesine bir ziyaret gerçekleştirilecek olunursa mutlaka Samanbahçe evleri, Büyük Hamam, Bedesten, Venedik Sütunu, Haydarpaşa Camii, Arabahmetpaşa Camii, Selimiye Camii, İplik Pazarı Camii, Asmaaltı Meydanı, Turnçlu Camii, Yeni Camii, Sarayönü camii gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Lefkoşa, özellikle içerisinde yer alan mimarilerin tarihi ve hikayeleri açısından tarih kokan bir yerdir. Özellikle yaz zamanlarında tarihi açıdan bir gezinti yapılmak isteniyorsa ve bunun için de Kıbrıs tercih edilecekse, mutlaka bu sıralanan yerlerin gezilip görülmesi tavsiye edilmektedir.