Farmasi

Kıbrıs’ta Ne Yemeli

Özellikle seyahat etmeyi seven kişiler açısından hem seyahat hem de tatil amaçlı gerçekleştirilecek pek çok gezinti bölgesinin bulunduğundan söz edebilmek mümkündür. Bu ülkemiz için de yurt dışı için de geçerli sayılabilmektedir. Özellikle de ülkemize göre yakın konumda olmasından kaynaklı olarak Kıbrıs bu seyahatlerde en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ulaşım konusu bu tür ziyaretlerde çok önem taşıyan bir konudur ve hal böyle olunca da Kıbrıs transfer hizmetlerinin maksimum seviyede hoşnut bırakması en önemli Kıbrıs’ın tercih edilme sebepleri arasında değerlendirilebilmektedir. Özellikle bakıldığında Kıbrıs taksi ile gerçekleştirilecek olan ulaşımlarda ülkemize göre çok daha ucuz maliyetler ile karşılaşılmaktadır. Peki seyahat edildikten sonra karınlar illa ki acıkacak ve böyle bir durumda Kıbrıs’ta ne yemeli? Bu sorunun cevabı olarak aslında pek çok özel Kıbrıs yemeklerinin söylenebilmesi mümkün olacaktır.

Kıbrıs’ta Nerede Yemek Yemeli

Kıbrıs’ta ne yemeli sorusunun cevabı bölgelere göre değişikler gösterebilmektedir. Kıbrıs’ta nerede yemek yemeli ya da nerede hangi yemekler yenmeli gibi pek çok çeşitli sorular ile seyahatlerden önce araştırmalar gerçekleştirilebiliyor. Aslında Kıbrıs’ın Girne gibi Lefkoşa gibi pek çok farklı bölgesinde aynı yemekleri aynı lezzetler ile bulabilmek mümkündür.

Peki bu yemekler nelerdir? Bu yemeklerden ilki ise Kıbrıs köftesi olarak gösterilebilir. Bu Kıbrıs köftesinin yenilebileceği en önemli yer olarak da Sabır Lokantası gösterilmiştir. İsminden ziyade gidildiği zaman oldukça hızlı servis edilen muazzam lezzetli bir köfte ile karşılaşılabilir. Bunu haricinde Peksimet de yine Kıbrıs’a gidildiğinde yenebilecek yiyecekler arasındadır. Dünya’ya açılan bir Kıbrıs lezzeti olmakla birlikte bunun yenebileceği en önemli yerlerden bir tanesi de Ortaköy Fırını olarak gösterilebilir. Kıbrıs’ın meşhur yemekleri arasında bir de şeftali kebabı yer almaktadır.

Niazi’s Restoran bunun için tercih edilebilecek en önemli yerlerden bir tanesidir. Kömürde yavaş yavaş keçi ve koyun kıyması terbiye edilerek pişirilir ve iç yağına sarılır. Ortaya da böylelikle muazzam bir lezzet ortaya çıkar. Yine Kıbrıs’ta ne yemeli sorusunun önemli cevaplarından bir tanesi Hellim Peyniri olarak kabul edilebilir. Özellikle kahvaltılarda Kıbrıslıların sıklıkla tükettiği bir yiyecektir. Eğer Kıbrıs’a gidildiğinde Lefke’ye yol düşerse mutlaka Zekiye Hanım’ın peynirinin lezzetine bakılmalı, peynirin nasıl yapıldığı izlenmelidir. Bu ayrı bir tat oluşturmaktadır. Bunların haricinde Kybele Restoran’da Molehiya, Her yerde Kolakas, yine pek çok yerde ceviz macunu Kıbrıs’ın önemli yemek ve yiyecekleri arasında rahatlıkla incelenebilmektedir.

Kıbrıs Yemekleri Fiyatları

Söz konusu yemek olunca ve özellikle turistik bir bölgede yemek yeneceği zamanlarda haliyle yemeklerin fiyatları da önemli bir konu haline geliyor. İlk başta aslında bu Kıbrıs yemekleri fiyatları korkularak sorulan bir sorudur. Ancak detayları incelendikçe özellikle ülkemize ve pek çok Avrupa ülkesine göre hiç de o kadar pahalı olmadığını görebilmek mümkündür. Oldukça uygun fiyatlara güzel Kıbrıs yemekleri yiyebilmek mümkündür. Meşhur olan yerler bile aslında çoğu merkeze ve yemeğe göre çok daha uygun fiyatta servis edilmektedir. Yani fiyat açısından korkulacak pek bir şeyin bulunmadığından söz edilebilir.

Kıbrıs Yemekleri Lezzetli Mi

Lezzet konusunun ekstra olarak araştırılması gerekiyor. Kişiler tarafından acaba Kıbrıs yemekleri lezzetli mi diye merak edilebiliyor. Tabi ki bu durum kişiden kişiye göre farklı cevapların doğabileceği bir durumdur. Ancak genel olarak bakıldığında Kıbrıs yemek kültürünün Türk yemekleri ile çok benzerlik gösterdiği söyleniyor. Nitekim yemek isimlerine, yemeklerin yapımlarında kullanılan malzemelere ve servis edilişlerine dikkat edildiğinde Türk yemeklerini sevenlerin Kıbrıs yemeklerini de çok lezzetli bulacağından söz edilebiliyor.