Kıbrıs'ta Eğitim Şartları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni, öğretim kurumları açısından inceliyor iseniz, Kıbrıs'ta eğitim şartları açısından bir araştırma yapıyor iseniz, elbette bu ülkede farklı öğretim kurumlarının, temelden üniversiteye kadar her türlü eğitim-öğretim anlayışının geçerli hale getirildiğini bilmelisiniz. Olması gerektiği gibi, Okul öncesi eğitim ve İlköğretim ve Ortaöğretim ile birlikte, Yükseköğretim kurumları üzerinden eğitim hizmetinin verildiği, kaliteli hizmet anlayışının ön plana çıkarıldığı görülebilmektedir.

Kıbrıs'ta Örgün Eğitim

Kıbrıs'ta eğitim alanında kullanılan sistemlere ya da tercih edilen sistemlere baktığınızda, Kıbrıs'ta eğitim şartları konusunda bir araştırma yaptığınızda, ilk bölümün örgün eğitim olarak karşınıza çıktığını göreceksiniz. Okul öncesi eğitim olarak da tanımlanması ve henüz ilköğretim yaşına gelmemiş çocukların eğitim sürecinin anlatıldığı bir bölümü kapsamaktadır. Bu kapsamda değerlendireceksiniz. Okullara baktığınızda, Lefkoşa, Girne ya da Magosa gibi kentlerde açılmış örgün eğitim kurumlarının bulunduğunu göreceksiniz. Elbette bunların tamamı belirli bir program dahilinde eğitim öğretim sistemini benimsemektedir. Ayrıca çocukların zihin ve duygu yönünden ve beden açısından gelişmesine katkı sağlamakta, iyi alışkanlıklar ve yararlı beceriler kazanmasını ön plana çıkarmakta ve tüm çocukları her yönden ilköğretime hazırlama aşaması olarak görülmektedir. Tüm Öğretim kurumlarına, Öğretim kurumlarının adreslerine, Kıbrıs transfer işlemi sayesinde, ada içi ulaşım imkanları ile birlikte kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs'ta İlköğretim

Elbette eğitim standartları içerisinde, ilköğretim anlayışında da hizmet veren kurum ve kuruluşlar bulunmakta ve bakanlık nezdinde çalışmalarına devam etmektedir. Kıbrıs'ta eğitim şartları anlayışında, ilköğretim özelliğine bakar iseniz, 11 yaşı tamamlayıncaya kadar süren eğitim öğretim döneminin kastedildiğini göreceksiniz. Atatürk ilke ve devrimleri ile Atatürk milliyetçiliği ve toplumsal mücadele temellerine dayanan bir anlayış ile hareket edildiği görülmektedir. Yararlı birer yurttaş, iyi bir yurttaş, ilgi yetenek yönünde çocukların yetiştirilmesi gibi kavramlar üzerinde eğitim sisteminin geliştiği görülebilmektedir.

Kıbrıs'ta Ortaöğretim

En az 6 yıl süreli eğitim süreci, Kıbrıs'ta eğitim şartları anlayışında ortaöğretim olarak tanımlanmıştır. Değişmez prensiplerin arasında, Atatürk milliyetçiliği ile kültürel ve sosyal bütünleşmenin yer aldığı görülmektedir. Genel bir kültür verilmesi anlayışında hareket edilmek ile birlikte, toplum ekonomisinin gereklerini, programlarını anlatan sistemlerin geçerli olduğu görülmektedir.

Kıbrıs'ta Yükseköğretim

Kıbrıs'ta eğitim şartları anlayışının son bölümünü, yükseköğretim kurumları meydana getirmektedir. Tüm öğretim kurumlarında olduğu gibi, Atatürk milliyetçiliği doğrultusunda prensiplerin geliştirildiği ilgi ve yetenek ölçüsünde hareket ve eğitim sisteminin benimsendiği, toplumsal ve kurumsal özelliklere uygun alanlarda bilimsel öğretime önem verildiği görülmektedir. Eğer bu ülke bazında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Yükseköğretim kurumları açısından bir inceleme yapıyor iseniz, farklı Yükseköğretim kurumları, üniversiteler ile karşılaşacaksınız. Elbette bu üniversitelere, üniversite kampüslerine erişim konusunda, Kıbrıs taksi hizmetini almanız da mümkün olacaktır. Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Kampüsü bilinen en popüler Yükseköğretim kurumları arasında bulunmaktadır.

Bunun ile birlikte, Girne Üniversitesi ve Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Atatürk Öğretmen Akademisi ile birlikte, Yakın Doğu Üniversitesi de Kıbrıs'ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Yükseköğretim alanında tercih edilebilecek üniversiteler arasında bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi anlayışında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir araştırma yapıyor iseniz, Anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesi Lefkoşe kampüsü üzerinden de eğitim-öğretim hizmetlerinin, Yükseköğretim hizmetlerinin verildiğini göreceksiniz.

Ayrıca eski Öğretim Kurumları yönünde bir araştırma yaptığınızda, Akıncılar Öğretim Kurumu ve Beyarmudu öğretim okulu Kurumu ile Yeşilırmak öğretim kurumu ön plana çıkan eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Yükseköğretim kurumlarını kazanmış iseniz ve Kıbrıs'ta okumak istiyor iseniz ve Kıbrıs'a ulaşmak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eğitim öğretim sistemi hakkında bilgi sahibi olmak ya da üniversiteleri görmek istiyor iseniz, paylaşımlarımızdan ve bağlantı linki desteklerimizden yararlanmanız mümkündür.