Kıbrıs Lefkoşa Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta bulunduğunuzda ya da Kıbrıs'a gittiğinizde, seyahat etmek ya da ziyaret etmek isteyeceğiniz yerlerden bir tanesi de, Lefkoşa olacaktır. Gerçekten herkesin hayatı boyunca mutlaka görmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Tarihi dokusu, turistik mekanları, eğlence mekanları ile dikkat çeken bir şehir olması ile birlikte, Kıbrıs Lefkoşa gezilecek yerler anlayışına baktığınızda, tarihi doku ile bütünleşmiş tarihi kalıntılar ve turistik tesisler anlayışının bir arada bulunduğunu göreceksiniz. Bu bölgeyi gelmeyi istemeniz durumunda, Kıbrıs transfer hizmetlerinden ya da tur programlarından, seyahat hizmetlerinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Kıbrıs Lefkoşa Tarihi Yerler

Lefkoşa’da görebileceğiniz tarihi yerlere yönelik bir araştırma yapıyor iseniz, oldukça geniş bir seyahat planı ya da programı veya tur hazırlamanız gerekecektir. Kıbrıs Lefkoşa gezilecek yerler  ifadesinde, Barbarlık Müzesi tercih edilebileceğiniz seçeneklerin ilk sırasında bulunmaktadır. Burası yıllar önce gerçekleşmiş üzücü bir olayı hatırlatmak amacıyla müze şekline dönüştürülmüştür. Bir Türk binbaşının Rum çeteleri tarafından evinin basılması sureti ile eşinin ve çocuklarının öldürülmesine yönelik hikayesinin anlatıldığı ve şehirde en çok ziyaret edilen yerdir. Hemen arkasından en güzel Gotik mimariye sahip olan Selimiye Camii gelmektedir. Ayrıca 1845 yılında yapılan Ahmet Camii de görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Eski dönemlerde kervanların uğrak yeri olarak görülen ve gezginlerin uğrak yeri olarak görülen Büyük Han mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunacaktır. Tam 68 odadan ve 10 dükkandan meydana gelen hanı ziyaret etmeniz tavsiye edilecektir.

Girne kapısı Venedikliler tarafından inşa edilmiş olmak ile birlikte, tüm şehri kuşatan 3 adet kapıdan bir tanesini meydana getirmektedir. 1550 yılında yine Venedikliler tarafından inşa edilmiş olan ve Lefkoşa merkezde yer alan Atatürk meydanında göreceğiniz yerlerden bir tanesi de, Venedik sütunu olacaktır. Ayrıca 17 nci yüz yılda inşa edildiği görülen, 44 odaya sahip olan, ziyaretçileri ağırlayan kumarcılar han da Osmanlı mimarisinin taşıdığı izler ile birlikte, şehrin en eski tarihi mekanlarından ya da anılarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Tüm mekanlara ulaşma ve gezi programı ayarlama, tur programı ayarlama konusunda, Kıbrıs taksi ve benzeri ulaşım hizmetlerinden ya da ada içi ulaşım hizmetlerinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Kıbrıs Lefkoşa Gezi Rehberi

Arzu etmeniz durumunda, Kıbrıs Lefkoşa gezilecek yerler anlayışına baktığınızda, gezi rehberi şeklinde bir organizasyon ya da etkinlik veya bilgi dağarcığının da gündeme geldiğini göreceksiniz. Geçmişten günümüze uzanan tarihi yapısıyla dikkat çeken Lefkoşa üzerinde herhangi bir program hazırlamak istiyor iseniz, kültür turizminden yararlanmanız, alışveriş ortamlarından yararlanmanız, tarihi yapıları görmeniz, denizin, güneşin keyfine varmanız mümkün olacaktır. Dört Mevsim ılıman iklimi sayesinde, özellikle tatilcilerin popüler bir mekanı olarak dikkat çekmektedir. 5 yıldızlı lüks otelleri ile hizmet veren ya da misafirlerini ağırlayan Lefkoşe, aynı zamanda hareketli gece hayatı ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Yavru Vatan ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde en fazla ziyaretçi çeken, en fazla tercih edilen tatil beldeleri ya da konaklama yerleri arasında bulunmaktadır.

Tavsiye edilen tatil program zamanı ise, Nisan ve Kasım ayları olarak görülmektedir. Bu mevsimde özellikle deniz turizmi açısından potansiyelin oldukça yüksek seviyelerde bulunduğu görülmektedir. Ayrıca Lefkoşa ziyaretiniz esnasında düzenlenen festivallere de katılım sağlama imkanınız bulunacaktır. Elbette tüm Lefkoşa seyahatinde, Kıbrıs taksi hizmeti ya da transfer hizmeti de sizlere sağlanacak ve gereken ulaşım hizmetinden, konforlu ve ekonomik ve güvenli bir şekilde yararlanmanız mümkün hale getirilecektir. Kuzey Kıbrıs Uluslararası müzik festivali ya da Güzelyurt Portakal Festivali, Uluslararası Tiyatro Festivali ya da Girne Zeytin Festivali gibi etkinliklere katılabilirsiniz.