Kıbrıs Kültür Turu

Kıbrıs dünya ülkeleri arasında oldukça ön planda yer alan ve özellikle tatil için tercih edilen çok önemli ülkelerden bir tanesidir. Dünya çapında gerek yaz tatilleri açısından gerek ise kış sezonu tatilleri bakımından tercih edilebilecek pek çok ülke pek çok şehrin ve bölgenin bulunduğunu söyleyebilmek mümkündür. Ancak özellikle yaz sezonu tatillerinde Kıbrıs kesinlikle tercih edilmesi gereken merkezler arasında yer almaktadır. İşte Kıbrıs’ın en önemli tatil merkezlerinde yapılacak aktivitelerinden bir tanesi de Kıbrıs kültür turu olarak adlandırılabilir.

Çevre turu ya da kültür turu olarak geçen bu aktiviteler sayesinde istenilen Kıbrıs bölgesi bir gün içerisinde cüzi miktarlar ödenerek gezilebiliyor. Tatilde bir gün ayrılarak bu şekilde turlara katılım sağlanması hem kültür açısından hem de tatillerin güzel geçmesi açısından çok önemlidir.

Pek çok farklı kültür merkezlerine tur düzenleyen şirketler bulunmaktadır. Bunların arasında ise özellikle gezilmesi gereken yerler olarak Karpaz, Güzelyurt, Beşparmaklar bölgelerinden söz edebilmek mümkündür.

Kıbrıs Karpaz Turu

Kıbrıs’ın gerek doğal güzelliklerinin gerek ise beşeri özel faktörlerinin ortak noktada buluştuğu önemli bölgelerden bir tanesi Karpaz bölgesidir. Kıbrıs Karpaz turu bu nedenle Kıbrıs’ta herhangi bir şehirdeki otele tatile gidildiği zamanlarda mutlaka gidilip görülmesi gereken yani yapılması gereken bir turdur. Burada yer alan pek çok güzellik ile hafızlarda unutulmaz bir tur ve unutulmaz bir görüntü kazınabilir.

Peki tur kapsamında neler yer almaktadır. Öncelikli olarak turlara göre değişkenlik gösterse de genel olarak gidilen yerlerin sabit tutulduğundan söz etmek gerekir. Başta genelde Boğaz Köy Balıkçı Kasabası bölgesinde bir mola verilir. Ardından Dipkarpaz ve Kahve Molası ile KarpazGate Marina Kahve Molası sağlanır.

Karpaz eşeklerinin panoramik görünümü, Altınkum sahili üzerinde deniz olası ve öğlen yemekler, Adak adama ve kutsal su ziyaretçileri, Dip Karpaz Kötü üzerinde Rum Türk karışık olan köylere ziyaretler gerçekleştirilir. Turların başlangıcında kişiler otellerden alınır ve tur sonunda kişiler tekrar gün sonunda otellerine geri götürürler. Bu şekilde Karpaz turu ile muazzam Kıbrıs bölgelerini görebilmek mümkündür.

Kıbrıs Güzelyurt Turu

Kıbrıs ülkesinde gezilip görülebilecek önemli merkezlerden bir tanesi ise Kıbrıs’ın Güzelyurt merkezidir. Bu kültür turları genelde Sprinter ya da otobüs tarzındaki araçlar vasıtası ile gerçekleştirilir. Turlar sabahtan başlar ve akşama kadar devam eder.

Peki burada gezip görülebilecek kültür merkezleri nerelerdir? Kıbrıs Güzelyurt turu başlangıcında öncelikli olarak Geçitköy Barajı olarak bilinen barajın gezintisi gerçekleştirilir. Daha sonrasında genelde Mavi Köşk ziyaret edilir.

Bunların haricinde ise Güzelyurt bölgesinde ST.Mamas Manastırı ve İkon Müzesi, Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi, Soli Bazilikası ve Tiyatrosu, Vuni Sarayı ve Kalesi gibi bölgelerin ziyaret edilmesi de mümkündür.

Kıbrıs Beşparmaklar Turu

Kıbrıs’a gidilip tur yapılmak istendiğinde yine gidilip görülebilecek olan en önemli mekanlardan bir tanesi olarak da Kıbrıs’ın Beşparmaklar bölgesinden söz edebilmek mümkündür. Kıbrıs Beşparmaklar turu tatil içerisinde bir güne ayarlandığında yine Kıbrıs’ın oldukça özel yerlerine bir ziyaret gerçekleştirilmiş olunur.

Burada da gezip görülebilecek pek çok özel yerin bulunduğunu söyleyebilmek mümkündür. Peki bu yerler neresidir? Öncelikli olarak Beşparmak bölgesindeki Beylerbeyi Köyü ve Bellapais Manastırı ziyaret edilebilir.

Bunun haricinde St.Hilarion Kalesi ve KyreniaKalaesi ile Batık Gemi Müzesi de görülebilecek önemli bölgeler arasındadır. Bunun haricinde ise Çıkarma Plajı, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Barış ve Özgürlük Müzesi Beşparmaklar bölgesinde gezip görülebilecek yerler arasındadır. Kıbrıs’ın bu 3 önemli kültür turu ile tatiller daha da güzel hale getirilebilir.