Kıbrıs İçin Pasaport Gerekiyor mu

Türkiye üzerinden Kıbrıs'a seyahat etmeyi düşünüyor iseniz, Kıbrıs'ta bir tatil planı ya da tur programı gerçekleştiriyor iseniz veya iş amacıyla Kıbrıs ziyaretinde bulunacak iseniz, ülkeye gitmeden önce, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gitmeden önce bilmeniz gereken konular bulunmaktadır. En fazla merak edilen konu, Kıbrıs için pasaport gerekiyor mu Sorusudur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gitmesi için, pasaport almasına ya da pasaport kullanmasına gerek bulunmamaktadır. Pasaport olmadan da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs'a gitmesi mümkündür. Elbette bunun aşağıda belirtilen şartları da bulunmaktadır.

Kıbrıs'a Kimlik İle Gidilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kimlik kartları yani nüfus cüzdanları ile birlikte, Kıbrıs'a gitme imkanına sahip olacaklardır. Herhangi bir şekilde nüfus cüzdanı yerine geçen yani ehliyet gibi ya da resmi kurumlardan, Türkiye'deki resmi kurumlardan alınmış kimlik yerine geçen belgelerin kabul edilmediğini bilmelisiniz. Mutlaka ve mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için verilen kimlik cüzdanı yani nüfus cüzdanı yanınızda olmak zorundadır. Kıbrıs için pasaport gerekiyor mu? Hayır sadece kimliğiniz ile gitmeniz mümkün olacaktır. Burada ekstra bir detay bulunmaktadır. Eğer kimlik ile Kıbrıs'a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gidecek iseniz, 1 ay süreyle konaklama ya da bulunma süresine sahip olacaksınız.

Bu süreyi geçirmemeniz yani vize süresini geçirmemiz gerekmektedir. Eğer 18 yaşından küçük olan çocuklar, ebeveynleri ile birlikte seyahat edecekler ise, ebeveynleri tarafından noterden muvafakatname olarak isimlendirilen belge almaları gerekecektir. Bunun bulunmaması durumunda, 18 yaşından küçük şahısların yanında ebeveynleri olmadan, Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile Kıbrıs'a gitmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Pasaport ile gitmek isteyenler yani pasaport ile gitme yönünde tercihte bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise, 15 Türk Lirası değerinde olan çıkış harcı ödemek zorundadır.

Kıbrıs'a Gitmek İçin Nasıl Vize Alınır?

Kıbrıs'a gitmek için yukarıda anlatıldığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus cüzdanı kullanması gerekmektedir. Peki ne yapacaksınız? Bunun için kimliğiniz ile çıkış yapma aşamasında, Türkiye Cumhuriyeti'nden aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gümrük üzerinden sizlere verilen mühürlü kağıtları, vize kağıtlarını alacaksınız ve Türkiye'ye dönene kadar bunları saklamanız gerekmektedir. Eğer yanınızda 18 yaşından ufak çocuğunuz bulunuyor ise, bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Tabii çocuğunuzun da nüfus cüzdanının yanında olması gerekecektir. Bir üst bölümde de anlatıldığı gibi, pasaport ile gitme yönünde de tercihte bulunabilirsiniz. Bu durumda 15 Türk Lirası değerine sahip olan çıkış harcı ödeme işlemini yapmanız gerekecektir.

Kıbrıs'a Araç İle Gidebilir miyim?

Kıbrıs'a seyahat etme konusunda kişisel aracınızı kullanmanız, ada içi ulaşım hizmetlerinde Kıbrıs taksi hizmetinden yararlanmanın yanında, kişisel aracınızı da götürmeniz mümkün olacaktır. Elbette böyle bir durumda sadece kimlik yeterli olmayacaktır. Aracınız ile Kıbrıs'a gitmek istiyor iseniz, pasaportunuz bulunmak zorundadır. Ayrıca araç ile girebilmeniz için, Taşucu Limanı Ya da Mersin Limanı kullanılacaktır. Alanya üzerinden yalnızca yolcu gemisi olarak tanımlanmış deniz otobüslerinin sefer yaptığını unutmamalısınız.

Araç ile gitmek için pasaport olacak ve Taşucu ya da Mersin limanlarını kullanacaksınız. Aracı da sadece ve sadece ruhsatta ismi yazılmış olan kişi, Türkiye üzerinden çıkartma şansına sahip olacaktır. Ayrıca üçüncü bir şahsa vekalet verme yöntemi de kullanılabilir ancak, vekalet alan bir şahıs bulunuyor ise, bu şahısın da pasaportunun bulunması zorunludur. Kıbrıs için pasaport gerekiyor mu? Sorusunun diğer bir karşılığını da, Kıbrıs transfer işleminde farklı hizmetlerden, kişiye özel taksi hizmetlerinden ya da ada içi ulaşım hizmetlerinden yararlanmak istemeyen şahıslar için, pasaport bulunması zorunludur şeklinde bir ifade bulunmaktadır.