Farmasi

Kıbrıs Girne Gezilecek Yerler

Dünya üzerinde gerek tatil amaçlı gerek ise seyahat amaçlı olarak gidip görülmesi gereken, gezilebilecek pek çok merkezin bulunduğundan söz edebilmek mümkündür. İşte bu yerlerden bir tanesi de Kıbrıs denilebilir. Kıbrıs transfer hizmetlerinde yer alan kaliteden dolayı sıklıkla tercih edilebilecek olan ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle Kıbrıs taksi ulaşım aracı olarak kullanıldığında pek çok merkeze göre çok daha az maliyetli ulaşımlar gerçekleştirilebiliyor. Peki Kıbrıs’a gidildiğinde neresi gezilmeli? Bunun için aslında başta Girne bölgesinden söz edebilmek mümkündür. Kıbrıs Girne gezilecek yerler oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu yerler arasında sayılabilecek aşağıdaki üç bölgenin ve diğerlerinin önemi çok daha büyüktür.

Kıbrıs Girne St. Hilerion Kalesi

Kıbrıs Girne gezilecek yerler arasında ilk başta bakılması gereken merkezlerden bir tanesi tabi ki Girne Kalesi ya da St. Hilerion Kalesi olarak bilinen tarihi kaledir. Çok eski zamanlarda korunma amacıyla yapılan ve devasa büyüklüğü bulunan bu kalenin etrafında yapılacak olan gezinti sırasında rahat bir şekilde tarih kokusunu alabilmek mümkündür. Aynı zamanda bu kale Kıbrıs’ın en eski yapıları arasında incelenebilmektedir. Tarih filminden çıkmış gibi insanları etkilediği giden kişilerin ortak yorumları arasında yer almaktadır.

Bu kalenin bir de önemli özelliği bulunuyor. Yükseklikten kaynaklı sağlanan avantaj sayesinde bu kalenin en tepesine çıkıldıktan sonra Girne direk gidenlerin ayakları altına geçmiş oluyor. Kıbrıs Girne bölgesinin pek çok yerini kuşbakışı açıdan en üst seviyeden görebilmek mümkün oluyor. Yani Girne’ye gidildikten sonra mutlaka gidilmesi gereken bölgelerden bir tanesidir yorumu yapılabilir.

Kıbrıs Girne Surlar İçi

Kıbrıs Girne gezilecek yerler arasında bir inceleme gerçekleştirildiğinde, olmazsa olmaz bölgelerden bir tanesi olarak da Kıbrıs Girne Surlar İçi bölgesinden söz etmek mümkün olacaktır. Bu bölgenin de içerisine girildikten sonra tarih kokusunun çok rahat bir şekilde hissedilebilmesi mümkün olacaktır. Gidenlerin yorumlarına göre bu bölge aslında Kıbrıs içerisinde yer alan ufak bir şehir gibi yer alıyor. Surlarla etrafı çevrilen bölgenin içerisine giriş yapıldıktan sonra ciddi bir şehirleşmeye benzer görünüm ile karşılaşıldığından da söz edilebiliyor. Aynı zamanda daracık sokakların bulunduğu bir yerdir. Bu daracık sokaklara rağmen mimari yapının güzelliği sayesinde insanların çok rahat bir şekilde ferahlayıp çıktığı da yine bakıldığında görülen yorumlar arasında incelenebilmektedir.

Kıbrıs Lefkoşa Barbarlık Müzesi

Girne bölgesinde aslında görülebilecek olan utanç tablosu olarak görülebilen ancak kesinlikle gidilip görülmesi gereken bölgelerden bir tanesi de Kıbrıs lefkoşa Barbarlık Müzesi olarak gösterilebilir. Bu Barbarlık Müzesi içerisinde istenmeyen olaylardan sonra ölümlerin yaşandığı görülmektedir. 1960’lı zamanlara kadar uzayıp giden bir geçmişi bulunmaktadır. Bu dönemlerde Rumlar bir Türk binbaşının evini basmıştır ve burada eşini ve çocuklarını öldürmüştür. Yaşanan bu hadiseden sonra hiç bozulmamış ve burası direk müze olarak inşa edilmiştir. 1960’lı yıllardaki bu barbarlık kokusunu ve tarihi utancı görebilmek için Kıbrıs’ın bu bölgesinde de mutlaka gidildiği zaman seyahat düzenlenmelidir.

Tabi ki Kıbrıs’ın Girne bölgesinde sadece bu şekildeki yerler ile sınırlı tutmamak gerekir. Bunun haricinde Karadeniz’in eşsiz havasının bir nebze de olsa hissedilebileceği Bella Pais Manastırı da gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Ekstra olarak Batık gemileriyle meşhur olan Girne Kalesi, Girne Yat Limanı, Mavi Köşk, Aziz Mamas Kilisesi, Büyük Han, Soli Harabeleri ve Tiyatroları, Ayia Napa, Omodos Köyü, Larnaka bölgeleri de Kıbrıs’ın Girne bölgesine seyahat için gidileceği zamanlarda mutlaka gezilip görülmesi gereken merkezler arasında yer almaktadır.