Kıbrıs Girne’de Nereye Gitmeli

Kıbrıs Girne’de Nereye Gitmeli Dünya üzerinde pek çok merkez aslında gezip görülmesi gereken yerler arasında çok rahat bir şekilde incelenebilir. Ancak bu merkezler arasında özellikle incelenebilecek olan noktalardan bir tanesi de Kıbrıs bölgesidir. Gerek yaz tatilleri açısından uygun bir coğrafi konumunun ve ikliminin bulunması gerek ise içerisinde yer alan tarihi ve beşeri ayrıcalıklar nedeni ile Kıbrıs’ın eşsiz merkezler arasında yer aldığından rahatlıkla söz edilebilir.

Kıbrıs Girne’de Nereye Gitmeliyiz

Özellikle Girne bölgesinde yer alan Kıbrıs transfer hizmetlerindeki uygunluk, Kıbrıs taksi hizmetlerinde yer alan az maliyet ve maksimum konfor bir seyahatteki ulaşım sorunun yaşanmasını da direk ortadan kaldırmaktadır. İşte bu şekilde gezilip görülebilecek bir merkez olan Kıbrıs’ın Girne kentine gidecek kişiler tarafından acaba Kıbrıs Girne’de nereye gidilmeli diye araştırma yapan kişiler de olabiliyor. Girne bölgesinde gidecek olan kişilerin gezip görmek amaçlı tercih edebilecekleri pek çok değişik nokta bulunmaktadır. İşte bunlardan ilk üçü aşağıdaki şekildedir ve mutlaka gidildiğinde görülmesi gereken merkezler arasında yer almaktadır.

Kıbrıs Girne Karaman Köyü

Kıbrıs Girne’de nereye gitmeli sorusuna verilebilecek olan ilk ve en önemli cevaplardan bir tanesi Kıbrıs Girne Karaman Köyü olarak gösterilebilir. Halk arasında bu köy aslında İngiliz Köyü olarak geçer. Arnavut kaldırımlara sahip ve güzel sokakları, mimari yapısı bulunan bu köyün iç ferahlattığından da söz edebilmek mümkündür. Karmi yani Karaman olarak bilinmektedir.

Girne’nin kuzey batısında yer alan köyün dağın yamacında yani Akdeniz’in tam karşısında yer aldığından söz edilebilir. Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir doğaya sahip olduğu giden kişilerin ortak yorumları arasında yer almaktadır. Bahçeli evler, rengarenk çiçekler ile dizayn edilmiş bu köyde hep Avrupalılar bulunuyor. Hiç Türk’ün bulunmadığı bir yerdir.

Kıbrıs Girne Bellapais Manastırı

Girne’nin yine önemli bölgelerinden bir tanesi ise Bellapais Manastırı olarak gösterilebilir. Kıbrıs Girne’de nereye gitmeli sorusuna cevap aranırken özellikle tercih edilebilecek bir bölge olduğundan söz etmek gerekir. Bu bölgede yer alan önemli bir yer olarak kabul edilebilecek Bellapais Girne’ye 4-5 km civarında bir uzaklığı bulunan yerdir.

Karadeniz’in eşsiz kokusunun bir nebze de olsa burada da alınabileceğinden söz etmek mümkündür. Beylerbeyi Köyü’nde yer alan bu manastırın yüzyıllardır tüm heybeti ve görkemi ile ayakta durduğu rahatlıkla görülebiliyor. Halka açık ve ziyaret edilebilecek bir yerdir. Etrafının narenciye ağaçları ile çevrili olduğu bu yer zaman zaman kilise düğünleri yapılması için de kullanılabilmektedir. Aynı zamanda manastırın hemen yanında restoranlar ve konaklamaların gerçekleştirilebileceği oteller de mevcuttur.

Kıbrıs Girne Kalesi

Yine Kıbrıs’ın Girne bölgesine seyahat edildiğinde özellikle gidilip görülmesi gereken merkezlerden bir tanesi olarak da Girne Kalesi’nden söz edebilmek mümkündür. Kıbrıs Girne Kalesi limanın son kısmında yer alan bir yerdir. 1100’lü yıllarda inşası gerçekleştirilen bu yerin aynı zamanda Bizans Kilisesi ile de bağlantısı bulunmaktadır. Kalenin içerisinde çok önemli ve güzel inşalara sahip evler bulunmaktadır. Aynı zamanda günümüzdeki görünen halini alabilmesi için pek çok değişikliğe uğradığı da görülmektedir.

KKTC Girne’de Nereye Gitmeli

Aynı zamanda 1570’li yıllarda Osmanlıların Kıbrıs fethi sırasında bilindiği üzere Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa şehir düşmüştür ve bu isme ait lahiti kalenin giriş bölümünde konumlandırılmıştır. Aynı zamanda burada elde edilen buluntu ve kalıntılardan yapılan bir sergi ile de karşılaşılması mümkün olacaktır. Yani Kıbrıs’a gidilip de Girne bölgesine yol düştüğü zaman bu şekilde sayılabilecek olan üç bölgenin gerek mimari gerek ise tarihi açıdan ciddi zenginliklere sahip olduğunu ve mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebilmek mümkündür.